Jednym z najbardziej polecanych przez ekspertów zajęć dla dzieci, nawet w wakacje, jest ćwiczenie czytania na głos. Czytanie na głos pozwala nam lepiej zrozumieć tekst poprzez intonację, dykcję, płynność i rytm.
Dlaczego warto zachęcać do głośnego czytania?
Czytanie jest jedną z pierwszych rzeczy, których dzieci uczą się w domu i w szkole i chociaż na początku nie jest to łatwe zadanie, możemy zachęcić je do czytania na głos, aby łatwiej im to przychodziło.
Powinniśmy również zachęcać do praktyki czytania w domu i wspólnego czytania na głos z dziećmi, ponieważ oprócz tego, że jest to czynność wzmacniająca więzi rodzinne, zwiększa ona nawyk czytania u naszych dzieci.
5 korzyści z czytania dzieciom na głos od najmłodszych lat
Czytanie na głos pomaga dzieciom nauczyć się wymawiać słowa, które prawdopodobnie źle wymawiają, a kiedy słuchają siebie, lepiej rozumieją to, co czytają, zwiększając swoją świadomość fonologiczną i lepiej rozwijając język mówiony.
Nauczyciele zalecają czytanie na głos dzieciom, które zaczynają czytać, a także sugerują wybieranie lektur, które je pobudzają i bawią, takich jak opowiadania dla dzieci czy nawet mity i legendy dla dzieci.
Czytanie dzieciom po cichu nie jest niczym złym, ale nie należy pomijać korzyści płynących z czytania na głos, takich jak te wymienione poniżej:
- Kiedy dzieci czytają na głos, wzbudzają większe zainteresowanie czytaniem.
- Czytanie na głos pomaga dzieciom wyrażać siebie i lepiej się komunikować.
- Czytanie na głos stymuluje u dzieci koncentrację i uwagę.
- Czytanie na głos wzbogaca słownictwo dzieci, pomagając im w rozwoju języka.
- Kiedy dzieci czytają na głos, możemy słuchać tego, co mówią i możemy im pomóc, gdy utkną na jakimś słowie lub źle je wymówią.
Co można zrobić, aby zmotywować dzieci do głośnego czytania?
Zachęcanie dzieci do czytania wymaga czasu, poświęcenia i przykładu rodziców. Istnieje wiele dokumentów potwierdzających, że rodzice, którzy czytają, prawdopodobnie będą mieli dzieci zainteresowane czytaniem.
Czytanie na głos w domu to doskonała okazja, by zachęcić do nauki przez naśladowanie. Aby więc nauka czytania była łatwa, bardzo ważne jest, aby rodzice i inni dorośli, którzy mieszkają z dziećmi, byli czytelnikami.
Należy więc poświęcić czas na poznanie upodobań dzieci i wywnioskować, jaki rodzaj lektury jest najbardziej odpowiedni dla ich wieku i jak wprowadzić lekturę, która je zainteresuje. Informacje o najlepszych książkach dla dzieci znajdziesz w: https://www.topksiazki.pl
Jedną z szeroko stosowanych strategii jest głośne czytanie dzieciom bajek przed snem. Ma to ogromną wartość w rozwijaniu u dzieci radości z czytania i doskonaleniu umiejętności czytania ze zrozumieniem.