W ostatnich latach badania zarówno w dziedzinie zdrowia psychicznego, jak i edukacji doprowadziły do opracowania wielu sposobów zapobiegania i zwalczania mobbingu w szkołach. Oto jedne z najważniejszych.
1. Podnoszenie świadomości i uwrażliwianie na temat mobbingu
Pierwszym zadaniem rodziców i wychowawców jest edukacja i uświadomienie dzieciom i ich rodzinom istnienia różnych rodzajów mobbingu oraz tego, jak mogą one wpłynąć na osobę, która ich doświadcza. W tym celu należy wyjaśnić, że mobbing nie jest po prostu „problemem” między dwiema osobami, ale zjawiskiem społecznym, które dotyczy całej społeczności.
Tak więc np. informowanie nauczycieli, że ma miejsce mobbing nie jest wtrącaniem się w życie innych, ale mówieniem o czymś, co dotyczy całej klasy czy nawet całej szkoły.
Ważne jest również, aby dzieci wiedziały, że znęcanie się to nie tylko bicie i fizyczne ataki, które każdy może zobaczyć na przerwie lub w klasie, ale że istnieją również bardziej subtelne formy przemocy, które są stosowane w praktyce w celu jak największego skrzywdzenia ofiary. Przykładowo, pojawienie się nowych form komunikacji za pośrednictwem smartfonów sprawiło, że w ramach mobbingu praktykowane są również nowe formy nękania, które często mają bardziej szkodliwy wpływ na życie i zdrowie psychiczne ofiary, takie jak rozpowszechnianie upokarzających filmów lub zdjęć ofiary. W portalu: https://www.laws.pl, sprawdzisz jakie są konsekwencje prawne takich zachowań.
Ponadto niezwykle ważne jest, aby edukować dzieci i uczniów nie tylko, aby nie znęcali się nad rówieśnikami, ale także, w przypadku jakiegokolwiek znęcania się, aby jak najszybciej zgłosić to nauczycielom lub rodzicom.
2. Promowanie pozytywnych wartości
Pozytywne wartości współżycia i relacji interpersonalnych w szkole, takie jak integracja, tolerancja, solidarność i koleżeństwo wśród uczniów, to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania mobbingowi w klasie.
Aby osiągnąć ten cel, ważne jest tworzenie przykładów i wzorców wśród uczniów, ponieważ dzieci uczą się dobrych i złych zachowań na podstawie wzorców, które otrzymują zarówno od rodziców, jak i nauczycieli.
Rola nauczycieli w pełnieniu roli wzorców do naśladowania może być również osiągnięta poprzez docenianie dobrych zachowań uczniów w tym zakresie, sprawianie, by czuli się dumni z tego, że zachowują się w ten sposób oraz karanie najmniejszych przejawów zachowań mobbingowych, gdy tylko się pojawią.
3. Szkolenie pracowników szkoły
Inną z najbardziej użytecznych strategii, które możemy zastosować w praktyce w celu zwalczania mobbingu, jest szkolenie pracowników szkoły w zakresie wczesnego wykrywania oznak mobbingu oraz uruchamiania standardowych protokołów w celu jego eliminacji i właściwej opieki nad ofiarą.
Obecnie istnieje wiele różnych instytucji wyspecjalizowanych w szkoleniu i kształceniu pedagogów do walki z mobbingiem, które mogą nas nauczyć głównych narzędzi i strategii, które pozwolą nam być przygotowanym i działać sumiennie w przypadku pojawienia się tego typu przypadków.