Co nauka mówi o wygranej w kasynie?

Wybierając się do kasyna, oprócz dobrej zabawy i adrenaliny, poszukujemy także szansy na wygraną. Zapewne przed rozpoczęciem gry czytałeś wiele historii o tym, jak hazard jednym przyniósł ogromne dochody, a innych doprowadził do bankructwa. W sieci można znaleźć mnóstwo porad dotyczących tego, jak znaleźć się w gronie zwycięzców. A co o Twoich szansach w kasynie mówi nauka?

Matematyka a wygrana w kasynie

Gry dostępne w kasynach mają charakter losowy, więc o wygranej nie decydują umiejętności i taktyka graczy, ale przede wszystkim ich szczęście. Los jednak nie jest ślepy, a o tym, czy będziesz świętować wygraną, czy będziesz musiał pogodzić się z porażką, decyduje matematyka, a dokładnie rachunek prawdopodobieństwa. Równanie, które obowiązuje w kasynach, fachowo nazywane jest współczynnikiem przewagi. Tym określeniem definiuje się szanse, jakie masz w starciu z kasynem. Niestety w tym przypadku nauka nie jest po stronie graczy, a współczynnik zawsze ma wartość korzystniejszą dla kasyna, niezależnie od tego, czy grasz w lokalu naziemnym czy online. Mimo to, w niektórych grach Twoje szanse na zwycięstwo są stosunkowo wysokie, dlatego warto przyjrzeć się współczynnikowi przewagi przypisanemu do poszczególnych gier hazardowych.

Matematyka jest dla gracza najbardziej łaskawa w przypadku gry w blackjacka. Chociaż wartości współczynnika przewagi wahają się zależnie od ilości talii w grze, nigdy nie osiągają nawet 1%. Im mniej talii, tym gracz ma większe szanse na wygraną. Gdy jest tylko jedna, przewaga kasyna wynosi zaledwie 0,17%. Najwyższy jest współczynnik dla 8 talii – 0,66%. Nadal jest to jednak liczba stosunkowo korzystna dla gracza.

W świetle nauki w najgorszym położeniu są osoby, które decydują się na grę na popularnym jednorękim bandycie. Tutaj bowiem, oprócz statystyki, o wyniku decyduje działanie właściciela kasyna. Szanse na wygraną na automatach są określane poprzez współczynnik zwrotu. Najczęściej ustalany jest on na poziomie około 5-7%. Oznacza to, że jedynie ten odsetek wpłat graczy zostaje przeznaczony na wypłacanie wygranych. Na każde 100 złotych, które goście kasyna wrzucają do automatu, tylko 5 do 7 złotych może do nich wrócić. Z matematycznego punkty widzenia jest to więc gra bardzo nieopłacalna. Mimo to wciąż jednoręki bandyta cieszy się ogromną popularnością wśród gości kasyna

Aby jeszcze lepiej uzmysłowić sobie rolę rachunku prawdopodobieństwa, warto przyjrzeć się ruletce. Rozróżniamy jej dwie odmiany: amerykańską i europejską. Na kole tej pierwszej znajdują się pola z cyframi od 0 do 36 i dodatkowe pole 00, którego nie spotkamy w ruletce europejskiej. Ta drobna różnica znacząco wpływa jednak na współczynnik przewagi, w matematyce każda liczba ma bowiem ogromne znaczenie. W ruletce europejskiej przewaga kasyna nad graczem wynosi 2,7%, co oznacza, że statystycznie na każde 1000 złotych straci 27 złotych. Wybierając amerykańską wersję gry, może utracić prawie 53 złote, ponieważ współczynnik przewagi wynosi 5,26%.

Poznanie statystycznych szans rzuca zupełnie inne światło na gry losowe. Świadomość realnych możliwości pomaga racjonalnie spojrzeć na grę i wybrać najkorzystniejszą opcję rozrywki.

Psychologia a wygrana w kasynie

Chociaż matematyka nazywana jest królową nauk, nie tylko ona determinuje Twoje szanse na wygranie prawdziwych pieniędzy w kasynie. Wiele zachowań i postaw, jakie są spotykane pośród gości tego typu lokali wyjaśnia psychologia. Współczynnik przewagi, chociaż bardzo starannie obliczony, sprawdza się jedynie w przykładach teoretycznych. To, jakie masz szansę na wygraną zależy w dużej mierze od Twojego charakteru, a nawet nastroju, jaki masz w danym dniu. 

Melancholik będzie dużo ostrożniej podchodził do zakładów i grał mniej dynamicznie niż choleryk skłonny do ryzyka. Co więcej, każdy gracz, gdy jest w złym nastroju i próbuje odreagować stres, nie skupia się odpowiednio na rozgrywce, może być rozkojarzony i stracić sporo pieniędzy. Naukowo mniejsze szanse na wygraną ma także ten gracz, któremu bardzo zależy na zarobku. On również może sporo stracić, ponieważ nie będzie potrafił wycofać się z gry w odpowiednim momencie, a jego zachowania mogą być nieprzemyślane. Aby więc zwiększyć swoje matematyczne szanse na wygraną, należy rozpocząć grę tylko wtedy, gdy jesteś odprężony i nastawiony na dobrą zabawę, aby nie stracić kontroli nad sytuacją.

Zasady działania ludzkiej psychiki doskonale znają właściciele kasyn i chętnie wykorzystują tą wiedzę. W kasynach zazwyczaj znajdują się bary, w których goście mogą kupić różnego rodzaju trunki. Pod wpływem alkoholu człowiek wolniej analizuje informacje, chętniej podejmuje ryzykowne działania i z łatwością wydaje pieniądze. Jest także bardziej pewny siebie i przy kolejnej przegranej, zamiast zrezygnować i wrócić do domu, będzie próbować odwrócić złą passę i zaimponować osobom, z którymi gra. Zachęcanie gości do zakupu drinków ma więc na celu zmniejszenie ich szans na wygraną.

Muzyka w kasynie

Również naukowo udowodniony wpływ muzyki na zachowanie znajduje zastosowanie w kasynach. Najprawdopodobniej usłyszysz tam skoczne, żywiołowe piosenki, które mają skłonić Cię do dynamicznych i niekoniecznie przemyślanych akcji. Z drugiej strony, raczej nie spotkasz się w kasynie z muzyką klasyczną, która poprawia koncentrację. Warto zdawać sobie sprawę z tych zabiegów właścicieli kasyn, które zmniejszają Twoje szanse na wygraną.

Psychologia zajmuje się także jeszcze jednym aspektem gry – uzależnieniem. Nałogowy hazardzista ma najmniejsze szanse na osiągnięcie zwycięstwa. Osoby uzależnione od gier hazardowych nie podchodzą w pełni świadomie do zakładów. Nie wyobrażają sobie życia bez wizyt w kasynie, a końcowy efekt gry nie jest dla nich najważniejszy. Liczy się przede wszystkim adrenalina, której tam doświadczają. Stopniowo popadają w długi i cały czas liczą na to, że kolejny zakład odmieni ich los i wyzwoli z problemów finansowych, przez co nie mogą oderwać się od gry. Nie potrafią racjonalnie ocenić swoich szans, ani panować nad sytuacją, dlatego z perspektywy naukowej skazani są z góry na porażkę.

Nauka zbadała doskonale szanse gracza na wygraną w kasynie. Dla większości gier określony jest dokładny współczynnik przewagi, jaki kasyno ma nad gośćmi. Matematyka i rachunek prawdopodobieństwa nie są jednak nieomylną wyrocznią. Na Twoje szanse na wygraną wpływ mają także inne czynniki, które opisuje psychologia. Twoja osobowość, nastrój w czasie wizyty w lokalu determinują Twoją postawę w czasie gry. Wpływ na zachowanie i skłonność do ryzyka mają także muzyka grająca w lokalu oraz ilość wypitego alkoholu. Czym bardziej jesteś zdenerwowany lub skłonny do ryzyka, tym Twoje działania będą bardziej impulsywne i nieprzemyślane. Będzie Ci również trudniej zrezygnować z kolejnych zakładów, nawet gdy będziesz przegrywać. Z tego powodu Twoje szanse na opuszczenie kasyna z wygraną będą maleć. Naukowo najmniejsze szanse na wygraną mają osoby uzależnione od hazardu. Warto mieć świadomość, co nauka mówi o szansach na wygraną w kasynie, aby podejść do gry bardziej świadomie i zwiększyć swoje szanse.