Śmieci, papier toaletowy czy skradzione sztućce to trzy z najczęstszych problemów, z którymi musisz się zmierzyć, jeśli mieszkasz we wspólnym mieszkaniu studenckim. Zwróć uwagę na następujące rzeczy i naucz się jak zdrowo współistnieć ze swoimi współlokatorami.
Musisz przestrzegać szeregu zasad, jeśli chcesz żyć w pokoju i harmonii. Zwróćcie uwagę na następujący punkty.
1. Typ studenta
Jeśli chcesz, aby wszystko się udało, ważne jest, aby wybrać współlokatorów, którzy dzielą pewne podobieństwa. Najlepiej, gdyby wszyscy byli studentami, młodymi i w podobnym wieku (ponieważ nie jest tak samo mieszkać ze studentem pierwszego roku, jak z doktorantem).
2. Rozdawanie pokoi na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.
Wiemy, że nie jest to zbyt sprawiedliwe, ale jest to system, który był stosowany przez dziesięciolecia. Niektórzy wynajmujący ustalają różne stawki, jeśli pokoje są bardzo różnej wielkości. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, niech pieniądze zdecydują.
Na czym polegają staże zawodowe?
3. Ustanowienie zasad
Rozmowa o zasadach domowych i ekonomii domowej jest niezbędna. Zdecyduj od pierwszego dnia, czy środki czystości i higieny oraz jedzenie będą opłacane razem czy osobno.
4. Rzeczy wspólne
Papier toaletowy będzie często jak święty Graal. Wskazane jest utworzenie funduszu na środki czystości i papier toaletowy, w przeciwnym razie każdy z Was będzie musiał trzymać je w swoim pokoju i zabierać ze sobą do łazienki za każdym razem, gdy będą używane.
5. Wyznacz przestrzeń
Większość najemców decyduje się na samodzielne zarządzanie swoimi zasobami. W takich przypadkach należy również wyznaczyć półki w lodówce, szafkach kuchennych i półki w łazience. W ten sposób każdy będzie miał swoją przestrzeń i unikniesz kłótni i zamieszania.
6. Kradzieże
Niestety, trzeba przyznać, że w niektórych przypadkach to właśnie we wspólnych mieszkaniach dochodzi do kradzieży. Aby uniknąć mniej lub bardziej złośliwych kradzieży, radzimy zachować porządek w swoich rzeczach i w swoim pokoju. Unikajcie pozostawiania rzeczy w pomieszczeniach ogólnodostępnych. W kuchni, jeśli każdy musi kupić naczynia, możesz wybrać szklanki i talerze w innych kolorach, abyś zawsze miał swoje rzeczy pod kontrolą.
7. Kto wyrzuca śmieci?
Śmieci to często kolejny duży ból głowy. Jeśli nie stworzysz systemu, zawsze będzie to ta sama osoba, która będzie się kłócić z resztą współlokatorów. Niektóre gospodarstwa domowe mają harmonogramy, ale jeśli śmieci nie są zbyt pełne i mogą poczekać, harmonogramy mogą się zmieniać każdego dnia. Jeśli chcesz mieć trochę więcej zabawy, możesz zagrać w Jenga. Ostatni, który wrzuci coś do kosza i odpadki wypadną, schodzi do śmietnika.
8. Mieszkanie z współlokatorami
W niektórych przypadkach współlokatorzy jedzą razem kolację, wychodzą na imprezy lub dzielą samochód, którym jeżdżą na uczelnię. Jeśli tak nie jest w Twoim przypadku, może powinieneś spróbować przynajmniej jeden dzień w tygodniu, aby zobaczyć się i wymienić doświadczenia. Połóżcie się razem na kanapie, aby obejrzeć serial, idżcie do kina lub ugotujcie coś razem. To poprawi relacje.